Els ajuts europeus han finançat el 70,7 % de la inversió global, que s'ha concentrat especialment en àmbits com la mobilitat, el patrimoni, el turisme sostenible i els serveis a les persones.
L'Ajuntament de Manresa ha fet balanç avui dels projectes finançats amb els fons europeus Next Generation entre el 2021 i el 2026: setze actuacions en onze àmbits amb un pressupost total de 19.405.170,13 € i una subvenció atorgada de 13.719.913,42 €, que representen el 70,7% del total. La inversió municipal ha estat de 5.133.729,78 € i la resta (551.526,93 €) te el seu origen en altres fonts de finançament. L'assignatura pendent d'aquests grans resultats obtinguts en la gestió dels fons europeus en el marc del Pla de Recuperació, Transformació i Resiliència estatal (PRTR) han estat els ajuts del Programa 1 a les actuacions de rehabilitació a nivell de barri, destinats específicament a comunitats de propietaris, ja que no s'ha pogut concedir cap subvenció per la complexitat de la seva gestió.
Les actuacions més destacades per àmbits han estat les següents:
Mobilitat. Manresa ha renovat el transport públic urbà amb una despesa total de 4.872.299,73 euros finançats en part amb 2.366.050,15 € de subvenció dels Next Generation (48,6%). La inversió inclou l'adquisició vuit autobusos elèctrics i dels vuit carregadors respectius per 3.934.000,00 euros. També s'han adaptat les seves instal·lacions a la recàrrega elèctrica (522.289,19 €), i el projecte s'ha completat amb la millora de l'eficiència i la digitalització del servei (416.010,54 €): cinc marquesines, catorze pantalles, dotze tòtems, una pantalla TFT a l'estació i videovigilància en 19 autobusos.
Patrimoni. El Programa d'Impuls a la Rehabilitació d'Edificis Públics (PIREP) ha permès avançar en la recuperació de dos edificis emblemàtics de la ciutat amb una inversió conjunta de 4.858.004,32 euros i 3.669.337,23 euros de subvenció (75,5%). A L'Anònima s'ha executat una primera fase de les obres, que ha rehabilitat el cos de les antigues oficines i la nau petita del complex, amb un pressupost de 4.015.324,32 € i una subvenció de 2.853.565,00 €; l'obra ha estat reconeguda amb el premi Re-FAD 2026 a la millor rehabilitació d'un edifici patrimonial. A la Torre Lluvià s'han millorat l'accessibilitat, l'aïllament i la climatització, i s'ha creat un nou espai amb quatre antigues tines per a ús expositiu, amb un pressupost de 842.680,00 € i una subvenció de 815.772,23 €.
Turisme sostenible al final del Camí Ignasià (PSTD). El Pla de Sostenibilitat Turística en Destinació agrupa nou subactuacions, amb un pressupost de 3.144.844,50 € i una subvenció de 2.500.000,00 € (79,5%). Les tres partides més importants són el Pla Integral d'accessibilitat (1.210.122,29 €), el Pla d'eco-mobilitat turística comarcal (829.983,88 €) i la renaturalització del riu Cardener (705.021,24 €). Hi ha també una aposta per les eines digitals, amb una Progressive Web App, audioguies i experiències de realitat augmentada i virtual (161.822,99 €), un sistema d'intel·ligència turística (43.342,75 €) i una xarxa de sensors de soroll (30.492,00 €). El pla es completa amb una zona d'autocaravanes al Congost (59.648,08 €) i la regulació d'accessos als espais naturals (14.976,70 €).
Patrimoni del Camí Ignasià per a ús turístic. Vuit subactuacions, amb un pressupost de 2.987.651,62 € i una subvenció de 2.713.815,73 € (90,8 %) han permès recuperar elements patrimonials i itineraris de la ruta. La intervenció de més pes ha estat la de l'antic Col·legi de Sant Ignasi per convertir una planta en un magatzem visitable (1.153.901,75 €). Els itineraris sumen tres actuacions: la connexió del Pont Vell amb el transport públic (537.197,24 €), el tram de la Font de Fans a la Creu del Tort (380.739,92 €) i el del Pont Vell a la Font de Sant Pau (40.874,31 €). A això s'hi afegeixen el Pont Nou (274.589,02 €), la Torre de Santa Caterina, amb el mirador (245.895,71 €) i el jaciment del Convent de Sant Cristòfor (154.698,51 €) i l'entorn de la capella de Sant Marc i la Cova (199.755,16 €).
Transformació digital i ciberseguretat. Les dues actuacions, amb un pressupost de 406.571,61 € i una subvenció de 291.079,54 € (el 71,6 %), s'han destinat a les infraestructures digitals de l'Ajuntament, mitjançant escriptoris virtuals (354.928,73 €) i a l'Oficina Tècnica de Seguretat (51.642,88 €).
Serveis a les persones. Deu actuacions, amb 2.129.683,35 € de pressupost i 1.808.630,77 € de subvenció (el 84,9 %), cobreixen quatre àmbits. En educació i ocupació jove, els Plans Educatius d'Entorn i dos programes de primera experiència professional, de 14 i 10 places. En atenció social i cures, l'atenció a les persones sense llar, l'envelliment actiu, les tecnologies de suport i cura, el banc de productes de suport i un sistema de torns d'espera a Serveis Socials. I, a més, el programa d'activitat física i salut i l'adquisició de llibres per a les biblioteques.
Aquesta és la taula completa de les actuacions municipals finançades amb fons Next Generation en el període 2021-2026:
Projectes |
Pressupost |
Subvenció |
% Subvenció |
Millora del transport públic |
4.872.299,73 € |
2.366.050,15 € |
48,6% |
PIREP LINIA 1: Rehabilitació L'Anònima/Torre Lluvià |
4.858.004,32 € |
3.669.337,23 € |
75,5% |
PSTD Manresa, destinació del Camí Ignasià |
3.144.844,50 € |
2.500.000,00 € |
79,5% |
Recuperació del patrimoni històric del Camí Ignasià per a ús turístic |
2.987.651,62 € |
2.713.815,73 € |
90,8% |
Programa 3 · Rehabilitació a nivell d’edifici (c/ Sèquia i Mestre Albagés) |
1.006.115,00 € |
371.000,00 € |
36,9% |
F48 - Atenció a les persones sense llar |
728.778,73 € |
616.954,47 € |
84,7% |
Programa de primera experiència professional en les AAPP - 2022 / 14 px |
396.009,72 € |
390.524,45 € |
98,6% |
Programa de primera experiència professional en les AAPP - 2023 / 10 px |
373.380,62 € |
299.682,96 € |
80,3% |
PEE Manresa |
368.396,84 € |
362.442,00 € |
98,4% |
Transformació digital i ciberseguretat |
406.571,61 € |
291.079,54 € |
71,59% |
Transformación Digital aplicada a la Actividad Física para la Salud (AFBS) |
91.064,79 € |
20.800,00 € |
22,8% |
F50.3 - Tecnologies de suport i cura |
73.210,29 € |
43.184,53 € |
59,0% |
F46 - Envelliment Quilòmetre Zero |
70.000,00 € |
46.200,00 € |
66,0% |
F50.5 - Banc de productes de Suport |
13.692,88 € |
13.692,88 € |
100% |
Instal·lació d'un sistema intel·ligent de torns d'espera per la unitat d'acollida de serveis socials |
9.749,50 € |
9.749,50 € |
100% |
Adquisició de llibres per a la biblioteca del Casino i de l'Ateneu les Bases |
5.399,98 € |
5.399,98 € |
100% |
TOTAL |
19.405.170,13 € |
13.719.913,42 € |
70,7% |
Habitatge. Les ajudes Next Generation a la rehabilitació d'habitatges a Manresa sumen 479 actuacions en habitatges. En el marc dels programes 2, 3, 4 i 5 -gestionats per l'Agència de l'Habitatge de Catalunya (AHC), l'empresa municipal FORUM i el Consell Comarcal del Bages- s'han concedit ajuts per un import total de 1.404.541,44 €, dels quals 1.033.541,44 € han anat destinats a comunitats de propietaris i 371.000,00 a l'Ajuntament, pel Programa 3 destinat a la rehabilitació d'habitatges municipals. Pel que fa al Programa 6 d'habitatges de lloguer social en edificis energèticament eficients, s'han portat a terme tres projectes que sumen un total de 89 habitatges.
En aquest apartat, només s'ha comptabilitzat en el còmput global la subvenció rebuda per part de l'Ajuntament per rehabilitar els pisos de propietat municipal perquè la resta de fons anaven destinats a propietaris o comunitats de propietaris.
En relació al Programa 1 per a actuacions de rehabilitació a nivell de barri, que sumava uns ajuts de 8,2 milions d'euros, cap comunitat de propietaris ha sol·licitat la subvenció, tot i els esforços realitzats per l'Ajuntament de Manresa i FORUM per animar-les a concórrer als ajuts.
Les actuacions de l'Ajuntament i FORUM en el Programa 1
El govern municipal i l'empresa municipal FORUM han lamentat que finalment no s'hagi pogut concedir cap subvenció al Programa 1, tots i els esforços realitzats al llarg d'aquests anys.
El Programa 1 va arrencar a Manresa amb la delimitació dels àmbits on es podien concentrar les ajudes, els anomenats entorns residencials de rehabilitació programada (ERRP). L'Ajuntament en va definir dos: un al barri del Xup i un altre que reunia el grup d’habitatges de Francesc Cots, de les Cases de Xocolata, de Sant Rafael i de les Cases de la Culla. En conjunt, els dos àmbits sumaven 88 edificis i 886 habitatges, dels quals se'n volien rehabilitar 443.
El setembre de 2022, el Departament de Drets Socials de la Generalitat de Catalunya, que gestionava aquests ajuts europeus a través de l’Agència de l’Habitatge de Catalunya (AHC), va concedir a Manresa un total de 8.223.753 euros dels fons europeus Next Generation destinats a les comunitats de propietaris d'aquests 443 habitatges que volguessin rehabilitar-los amb criteris d’eficiència energètica.
Per donar a conèixer el programa, l'Ajuntament i FORUM van dur a terme una intensa tasca informativa i d'acompanyament: més de 560 trucades i atencions directes, 86 reunions presencials amb comunitats de propietaris i els seus representants i 29 visites tècniques a edificis. En total, es van fer contactes sobre 150 finques, 88 de les quals dins dels dos ERRP i 62 de fora d'aquests àmbits.
Davant del baix interès inicial de les comunitats, l'Ajuntament va convocar una subvenció municipal de suport per finançar dues eines que facilitaven donar el primer pas: la redacció del llibre de l'edifici i un avantprojecte de rehabilitació energètica. La subvenció va tenir una bona acollida: 19 comunitats la van sol·licitar i rebre entre març i juny de 2023, i entre octubre i desembre d'aquell any se'ls va lliurar la documentació tècnica acabada.
El pas següent, però, no es va arribar a fer. De les 19 comunitats, només cinc van sol·licitar les subvencions per a obres (Programa 1) i per a la redacció del projecte (Programa 5). Aquestes cinc comunitats van redactar els projectes i van cobrar la subvenció del Programa 5, però cap no va decidir finalment executar les obres de rehabilitació.
Les dificultats del Programa 1 segons l'AHC
Segons el balanç del programa d'ajuts a les actuacions de rehabilitació a nivell de barri que va presentar la directora de programa dels fons Next Generation de l'AHC, Marta Martínez Tomàs, a la trobada de l'Espai de la Xarxa de Serveis Locals d'Habitatge del passat 30 de setembre, aquestes són les principals dificultats que ha identificat l'Agència al conjunt de Catalunya i que també van impedir uns millors resultats a Manresa.
-
Dificultats per activar la demanda d'actuacions d'eficiència energètica, per desconeixement o per la poca necessitat de rehabilitació energètica percebuda.
-
Terminis llargs de presa de decisions de les comunitats de propietaris.
- Dificultats per finançar la part no subvencionada: comunitats amb poc fons de reserva i amb pocs productes de finançament disponibles.
- Tramitació complexa, per l'alt nivell d'exigència de la Unió Europea i del Ministeri.
- Terminis insuficients per executar les obres (30 de juny de 2026).
- Encariment de les obres i saturació del mercat davant el volum de demanda generat, en un sector poc madur i reduït.
En la mateixa trobada es van donar a conèixer els resultats d'un qüestionari de la Diputació de Barcelona que puntuava els factors que han limitat el desenvolupament del Programa 1 a les ciutats catalanes. Els més citats són la dificultat de les persones propietàries per assumir l'aportació econòmica, la capacitat de gestió o impuls de les comunitats, la tramitació administrativa dels ajuts i la insuficiència del finançament disponible. Les conclusions d'aquest qüestionari apunten que:
-
Intervenir on hi havia més necessitat ha comportat més complexitat, perquè els municipis han prioritzat els àmbits amb més necessitats, sovint amb comunitats amb menys capacitat organitzativa i econòmica
- El repte principal ha estat social i econòmic: no tant definir què cal rehabilitar, sinó aconseguir que les comunitats puguin impulsar i sostenir les actuacions.
- L'encaix de la rehabilitació energètica continua sent un repte, perquè la prioritat dels objectius d'eficiència energètica no s'alinea amb les necessitats percebudes pels barris i les comunitats.
Podeu consultar en aquest enllaç la tota la informació del Balanç dels Ajuts Next Generation